ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΜΕ ΘΕΜΑ "ΧΟΡΟΣ ΚΑΙ ΚΛΑΣΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ;"

Ημερομηνία: 
Παρασκευή, 7 Μάρτιος, 2014 - 20:30

Π Ρ Ο Γ Ρ Α Μ Μ Α

Carl Orff (1895-1982)  Schulwerk
Ελλάδα :
1. Προβατάκια
2. Μηλίτσα
3. Κάτω στο γιαλό
4. Κυρά Βαγγελιώ
Μεξικό : Mexican Hat Dance
1. La Perle de Mazatlan
2. Chiapanecas
Βόρεια Αμερική :
Cowboy songs. Red River Valley
Ιρλανδία :
1. Sally Gardens
2. Roddy McCorley
Σύνολο κρουστών Ωδείου (επιμέλεια: Δημήτρης Τασούδης)
Παιδική Χορωδία Ωδείου (Διεύθυνση: Ανδρέεα-Μιρέλα Διδασκάλου)
Μαθητική Ορχήστρα Ωδείου (Διεύθυνση: Μαρία Καραγιάννη)

Fritz Kreisler (in the style of Francois Francoeur) “Sicilienne & Rigaudon”
Γιώργος Αθανασίου (Γ΄ Μέση) (τάξη Γ.Ζαχαρούδη)
Συνοδεία πιάνου: Δημήτρης Δημόπουλος

J.S.Bach (1685-1750)   Menuet για δύο βιολοντσέλα
Μαρία Πέτρου (Α΄ Μέση), Μιλτιάδης Γιαννός

L.van Beethoven (1770-1827) Μενουέτο
Ειρήνη Τρικιλίδου, (Β΄ Κατωτέρα) (τάξη Γ.Ζαχαρούδη)
Συνοδεία πιάνου: Δημήτρης Δημόπουλος

G.F.Handel (1685-1759) Sarabande
J.Strauss (1825-1899) Γαλάζιος Δούναβης
Σύνολο ξύλινων και χάλκινων πνευστών
(επιμέλεια: Νίκος Βαλταδώρος, Παναγιώτης Ζαχαράκης)

Frederic Chopin (1810-1849) Μαζούρκα op.17 αρ.2
Πανδώρα Λιασοπούλου (Β΄ Μέση) (τάξη A. Χατζησυμεωνίδου)

Fr.Chopin Valse, op.34 αρ.2, Lento
Σταύρος Σελεμίδης (Β΄ Μέση) (τάξη Ερ. Καρύδη)

Jean Sibelius (1865-1957) Valse op.24 αρ.5
Άννια Χατζησυμεωνίδου

 

Dimitri Shostakovich (1906-1975) Λυρικό βαλς
(από τους χορούς της κούκλας)
Άννια Χατζησυμεωνίδου 

Χορός: Ειρήνη Αναστασίου, Σοφία Βασιλειάδου, Αναστασία Γεωργοπούλου, Ανδριάνα Ιωάννου, Κατερίνα Ξανθοπούλου, Φωτεινή Λούγκα, Άννα Χαλκιά.

Bela Bartok (1881-1945) Ρουμάνικοι χοροί αρ.1,2,3,6 για βιολί και πιάνο
Μελίνα Παπαδοπούλου, Χαρά Κατσαρού

Θοδωρής Παναγόπουλος Χορός 1
Στέργιος Μιχαηλίδης (Γ΄ Κατωτέρα) (τάξη Δ. Καλεγιώργη)

Nicolas Economou Ελληνικός χορός
Μαργαρίτα Σαράντη (Β΄ Μέση) (τάξη Χ. Κατσαρού)

Γιάννης Κωνσταντινίδης (1903-1984) Ελληνικοί νησιώτικοι χοροί αρ.1,5
Δημήτρης Δημόπουλος

Francisco Tarrega (1852-1909) Tango
Παντελής Ρασπόπτσης (Γ΄ Κατωτέρα) (τάξη Β. Τσοτρίδη)

Francisco Tarrega Capricho Arabe
Νίκος Γεωργίου

Alberto Ginastera (1926-1983) 3 Danzas argentinas
Δημήτρης Δημόπουλος

Χορός: Φωτεινή Λούγκα

Ernesto Nazareth (1863-1934) Odeon
Δημήτρης Δημόπουλος

Astor Piazzolla (1921-1992) “Libertango”
Παναγιώτα Αθανασίου (Γ΄ Μέση) (τάξη Γ. Ζαχαρούδη)
Συνοδεία πιάνου: Δημήτρης Δημόπουλος
....................................

Συμμετέχουν μαθητές της ομάδας χορού "Ρυθμός και κίνηση" της Γεωργίας Ιορδάνου

 

Παιδική Χορωδία
Διεύθυνση: Αντρέεα-Μιρέλα Διδασκάλου
Συμμετέχουν: Ευσταθία Ακριτίδου, Ηλιάνα Ακριτίδου, Θεοδώρα Ακριτίδου, Ειρήνη
Αναστασίου, Παρασκευάς Γέρου, Ειρήνη Γουστέρη, Αγγελική Γραφάκου, Νικολία
Δόντσιου, Άννα Δούκα, Γεωργία Δούκα, Χρίστος Δούκας, Ευαγγελία Ζήση,
Δημήτρης Ζωγράφος, Όλγα Θωίδου, Ραφαέλα – Γεωργία Ιωαννίδου, Σοφία
Κατσάκη, Μαρία Κετσετζή, Ζωή Μαντουλίδου, Δέσποινα Μπάδη, Άννα Ντίτουρα,
Αγάπη Οικονόμου, Χρήστος Παπαγιαννάκης, Αγάπη Παλιάρη, Μαρία Πασχάλη,
Δέσποινα Πετκάνη, Λευτέρης Σβάρνας, Αλέξια Σούλα, Έλενα Σούλα, Χρύσα-Ιωάννα
Σταθοπούλου, Άννα Τεντολούρη, Παναγιώτης Τρικιλίδης, Άννα Τσακού, Αγνή
Φιλιππίδου, Κλεονίκη Χαλίδη, Μελπομένη Χατζή

Μαθητική Ορχήστρα Ωδείου
Διεύθυνση: Μαρία Καραγιάννη
βιολί: Γιώργος Αθανασίου, Παναγιώτα Αθανασίου, Ορέστης Αραβιάδης, Δημήτρης
Ζήδρος, Ηλίας Κλαπαδώρας, Ζωή Μαντουλίδου, Ειρήνη Τρικιλίδου
βιολοντσέλο: Μιλτιάδης Γιαννός
φλάουτο: Μάξιμος Δόντσιος
όμποε: Μαρία Μπεσίκα
κλαρινέτο: Βασίλης Αθανασίου, Βασίλης Γεωργίου, Σταύρος Παρίσης,
Γιώργος Τζαραλής
τρομπέτα: Λάζαρος Λούγκας
κρουστά: Ειρήνη Γουστέρη, Πέτρος – Χρυσοβαλάντης Δήμου, Θανάσης Ραπασάνης,
Αλέξανδρος Τοσουνίδης
πιάνο: Γιάννης Παυλίδης

Σύνολο κρουστών Ωδείου (επιμέλεια: Δημήτρης Τασούδης)
Ειρήνη Γουστέρη (Β’ Προκαταρκτική), Θανάσης Ραπασάνης (Β’ Προκαταρκτική),
Πέτρος- Χρυσοβαλάντης Δήμου (Α’ Προκαταρκτική), Αλέξανδρος Τοσουνίδης
(Β’Προκαταρκτική).

Σύνολο ξύλινων και χάλκινων πνευστών
(επιμέλεια: Νίκος Βαλταδώρος, Παναγιώτης Ζαχαράκης)

φλάουτο: Παναγιώτης Ζαχαράκης, Μαρία Βλαχοπούλου (Α’ Κατωτέρα),
Μάξιμος Δόντσιος (Α’ Κατωτέρα)
κλαρινέτο: Βασίλης Αθανασίου (Β’ Μέση), Παντελής Τσαμπάζης (Β΄Μέση), Γιώργος
Τζαραλής (Β’ Μέση)
τρομπέτα: Λάζαρος Λούγκας (Β’ Προκαταρκτική)
φλικόρνο: Νίκος Βαλταδώρος

Ακαδημαϊκό έτος: 
2013-2014

Φωτογραφίες εκδήλωσης