Σ Υ Ν Α Υ Λ Ι Α Τμήματα Μουσικής Προπαιδείας κ. Ε Γάκη Παιδική Ορχήστρα κ. Μ. Καραγιάννη Τάξη Μουσικής Δωματίου κ. Χ. Βακάλη

Ημερομηνία: 
Δευτέρα, 13 Ιούνιος, 2016 - 15:45

Πρόγραμμα

 

 

Τμήματα Μουσικής Προπαιδείας

 

Μουσικά παιχνίδια

Ταραντέλα

Μπιμ – μπαμ  Ρώσικος χορός

Όλοι στο ρυθμό κι οι σκανταλιάρες χώρια

 

Τραγούδια

Γιαννιός

Φεγγαράκι

Νεραντζούλα

Τσίκι – τσέλα

Κυρά – Βαγγελιώ

 

Συνοδεία πιάνου: Γιάννης Παυλίδης

 

Μαθητική Ορχήστρα

 

Γαλλία 13ος αι.                                     Estampie Royale

 

Γαλλία 15ος αι.                                     L' homme armé

 

Henry VIII                                              Hélas madame

(1491-1547)

 

Tielman Susato,                                     La morisque

"Sansereye" 1551

 

Michael Praetorius                               La bourre

"Terpsichore" 1612

 

G. Fr. Handel                                         Θέμα από τη "Μουσική των νερών"

(μεταγρ. D.R. Bellwood)                      

 

D. R. Bellwood                                       Tango & Cha Cha

 

 

 

 

 

 

Τάξη Μουσικής Δωματίου

 

E. Bozza                                                 Aria

                                                                  Κλαρινέτο: Γιώργος Τζαραλής

 

B. Martinu                                              Sonatina (Moderato)  

                                                                 Κλαρινέτο: Βασίλης Αθανασίου

 

L.v.Beethoven                                       Sonatina WoO 43a c-moll

Κιθάρα: Στέργιος Μιχαηλίδης

                                                                 Φλάουτο: Μαρία Βλαχοπούλου

 

E.Grieg                                                   Violin Sonata Νο 1, op. 8, Fa majior

Allegro con brio

Βιολί: Παναγιώτα Αθανασίου    

 

Χρ. Δέλλα                                               Μακεδονικός χορός

                                                                 Βιολί: Γιώργος Αθανασίου

 

Διδασκαλία - Επιμέλεια

Χριστίνα Βακάλη

 

 

 

Τμήματα Μουσικής Προπαιδείας

Διονύσης Αλεξόπουλος, Σοφία Βοσκοπούλου, Αναστάσης Γεωργίου, Ιωάννης Γεωργάκης, Κωνσταντίνος Δημόπουλος, Θεοχάρης Καλδάνης, Φωτεινή Καλδάνη, Σοφία Κάλφα, Θεοδώρα Κετσετζή, Παύλος Λούγκας, Χριστίνα Μουρατίδου, Αναστάσιος Μπίτας, Γεώργιος Νικολαΐδης, Χρυσοβαλάντης Σαμπαλής, Κατερίνα Τσιούλη, Παναγιώτα Φαρμάκη, Άγγελος Χαλβατζής, Αντώνης Χρηστίδης,

 

Διδασκαλία - Επιμέλεια

Ευγενία Γάκη

 

Μαθητική Ορχήστρα Ωδείου Φλώρινας

 

Βιολιά : Ειρήνη Αναστασίου, Μαρία Γρατσουνίδου, Αγγελική Γραφάκου, Γεωργία Δούκα, Λεωνίδας Θεοδοσίου, Όλγα Θωΐδου,  Παρασκευή Κολεβάντση,  Άννα Ντίτουρα, Δέσποινα Πετκάνη,  Ελένη Σούλα, Κλεονίκη Χαλίδη 

Βιολοντσέλα : Μαγδαληνή Αλεξιάδου, Μελπομένη Δούμτση, Μιχαήλ Τζήμας

Φλάουτο : Χρύσα - Ιωάννα Σταθοπούλου

Πιάνο : Μαρία Ξανθοπούλου

 

Διδασκαλία - Διεύθυνση

Μαρία Καραγιάννη

 

 

Κύκλος εκδηλώσεων λήξης εκπαιδευτικού έτους

 

Ιούνιος 2016

 

Παρασκευή 3, 6:30 μ.μ. μικρή αίθουσα συναυλιών του Ωδείου

Συναυλία τάξεων κ. Ε.Καρύδη, κ. Γ.Κόπτεβα-Κωτοπούλου, κ. Μ.Παπαδοπούλου

 

Κυριακή 5, 8:30 μ.μ. Κηποθέατρο Αλκαζάρ

Συμμετοχή Χορωδίας Παραδοσιακής Μουσικής στο 1ο Φεστιβάλ Παραδοσιακής Μουσικής Λάρισας

 

Τρίτη 7, 8:00 μ.μ. μικρή αίθουσα συναυλιών του Ωδείου

Συναυλία τάξης κ. Ν.Γεωργίου

 

Σάββατο 11, 11:00 π.μ. αύλειος χώρος του Ωδείου

“Μουσικοπινελιές” με τα τμήματα Μουσικής Προπαιδείας της κ. Π.Ζωγράφου

 

Δευτέρα 13, 7:30 μ.μ. αίθουσα “Θ.Αγγελόπουλος”

Τμήμα Μουσικής Προπαιδείας κ.Ε Γάκη - Παιδική Ορχήστρα Εγχόρδων κ. Μ.Καραγιάννη - Σύνολα Μουσικής Δωματίου κ. Χ.Βακάλη

 

Τρίτη 14, 6:00 μ.μ. μικρή αίθουσα συναυλιών του Ωδείου

Συναυλία τάξεων κ. Δ.Ζαχαράκη, Μ.Γιαννού

 

Τρίτη 21, 7:30 Κεντρική Σκηνή Κέντρου Πολιτισμού Γρεβενών

Συναυλία Μαθητικής Χορωδίας του Ωδείου στα Γρεβενά

 

Τετάρτη 22, 7 μ.μ. αίθουσα “Θ.Αγγελόπουλος”

Τμήμα Μουσικής Προπαιδείας κ. Π.Ζωγράφου - Παιδική Χορωδία κ. Α.Μ.Διδασκάλου

 

Παρασκευή 24-Δευτέρα 27

Συμμετοχή Χορωδίας του Ωδείου στο Διεθνές Σεμινάριο Χορωδιών στο Bansko Βουλγαρίας

 

Σάββατο 25, 12:30 μ.μ. μικρή αίθουσα συναυλιών του Ωδείου

Συναυλία τάξεων κ. Χ.Κατσαρού, Δ.Καλεγιώργη, Α.Νάστου

 

Ακαδημαϊκό έτος: 
2015-2016

Φωτογραφίες εκδήλωσης